2014

SPORTS & GAMES

CCA Achievement 2014

CCA Name

Event

CCA Group

Results

Basketball

West Zone Primary Schools Basketball Championship 2014

Junior Boys

Round 1

Senior Boys

Round 1

Netball

West Zone Primary Schools Netball Championships 2014

Junior Girls

4th Position

(Qualified for Nationals)

Senior Girls

3rd  Position

(Qualified for Nationals)

SPSSC National Primary Schools Netball Championships 2014

Junior Girls

 

Senior Girls

 

Football

West Zone Primary Schools Football Championship 2014

Junior boys

Round 1

Senior Boys

Round 1

Wushu

10th National Primary Schools Wushu Championship 2014

Junior Boys

Group Quanshu

12th

Chua Zhun Kai

24-Style Taijiquan

2nd

4-Duan Sword

13th

Artiaga Alfredo Iii Diaz

5-Duan Nanquan

(Southern Fist)

9th

Nan Gun

(Southern Cudgel)

9th

James Ang Jun Jie

3-Duan Broadsword

21st

4-Duan Cudgel

45th

Tan Zheng Jie, Gregory

5-Duan Changquan

22nd

3-Duan Cudgel

28th

3-Duan Broadsword

48th

Bay Xiang En

3-Duan Nanquan

(Southern Fist)

30th

Lim Jia Wei

3-Duan Changquan

49th

Sky Lau Yu Le

3-Duan Nanquan

(Southern Fist)

52nd

Junior Girls

Group Weapon

3rd

Group Quanshu

4th

Grace Wong Jyn Xue

42-Style Taijiquan

2nd

3-Duan Cudgel

25th

Lau Le Yee

5-Duan Nanquan

(Southern Fist)

2nd

Nan Gun (Southern Cudgel)

3rd

Nan Dao

(Southern Broadsword)

5th

Tan Kai Le

3-Duan Broadsword

5th

3-Duan Changquan

14th

Wong Kang Ning

32-Style Taijijian

5th

4-Duan Cudgel

13th

24-Style Taijiquan

14th

Li Songling

Nan Gun (Southern Cudgel)

6th

3-Duan Nanquan (Southern Fist)

8th

Chua Gze Sim

4-Duan Spear

7th

3-Duan Changquan

10th

Samantha Tan Mei Jia

Nan Dao

(Southern Broadsword)

7th

3-Duan Nanquan (Southern Fist)

11th

Wong Qiong Hui

4-Duan Spear

9th

4-Duan Sword

21st

Cheryl Soh Huixin

32-Style Taijijian

10th

24-Style Taijiquan

20th

Ong Yu Chen

32-Style Taijijian

10th

Neo Shao Jun

24-Style Taijiquan

11th

Mathies Beh Yu Xuan

3-Duan Changquan

48th

Senior Boys

Group Quanshu

2nd

Group Weapon

6th

Brandon Wong Jyn Kid

42-Style Taijijian

1st

42-Style Taijiquan

1st

4-Duan Cudgel

12th

Tok Jun Feng

32-Style Taijijian

1st

24-Style Taijiquan

9th

Reyes Lim Hong Jie

4-Duan Broadsword

6th

Changquan

6th

Andre Yap Jun Xi

32-Style Taijijian

10th

24-Style Taijiquan

11th

Lim Xiang Jie

5-Duan Nanquan

(Southern Fist)

13th

Nan Gun (Southern Cudgel)

19th

Senior Girls

Cheong Vanessa

42-Style Taijiquan

1st

32-Style Taijijian

2nd

Spear - Senior Girls

6th

Girls’ Brigade

Girls’ Brigade Adventure Quest

Girls

Gold

Boys’ Brigade

Boys’ Brigade Adventure Quest

Boys

Bronze

Aesthetics

SYF 2014

Performing Arts

Chinese Dance

Certificate of Accomplishment 

Malay Dance

Certificate of Accomplishment

Chinese Orchestra

 

Certificate of Accomplishment

Guzheng Ensemble

Certificate of Commendation

Brass Band

Certificate of Accomplishment

Sports Climbing

3rd National Inter-Primary School Sports Climbing Championship 2014

Junior Boys

Junior Boys Boulder

1st : Tan Ming Jie

Junior Boys Top Rope

2nd : Kevin Teo

Junior Boys Team Champion

Senior Boys

Senior Boys Boulder

2nd :  Zakkiya Hakeem,

3rd :  Lee Wei En Senior Boys

Top Rope

3rd :  Zakkiya Hakeem

Senior Boys Team Champion

Junior Girls

Junior Girls Top Rope

3rd :  Nur Nellyssa

Junior Girls Team 2nd

Senior Girls

Senior Girls Top Rope

Finalist  : Joy Toh (6KI)